דיינים צעירים

בחטיבת-הביניים של ישיבת חץ נווה הרצוג בראשותו של ראש הישיבה הרב מאיר אדרי וראש החטיבה הרב עותיאל מנצור מובילים זו השנה השניה את תכנית דיינים צעירים בקרב הישיבות התיכוניות כתכנית העשרה תורנית לתלמידיה. בשורות הבאות נבקש להכיר לכם את התכנית, כדי שתהיו שותפים במה שבניכם לומדים בישיבה.

על התכנית – כולל הדיינות 'כרמי המשפט' הקים את תכנית דיינים צעירים לעילוי נשמת הרב רזיאל שבח הי"ד. הרב רזיאל, היה אברך בכולל, פעל רבות למען חינוך ילדי ישראל, ונפל על קידוש ה' בדרכו חזרה לביתו שבחוות גלעד שבשומרון, תקופה קצרה לפני הרצחו הגה את התכנית.

חזון – לימוד דבר ה' בגמרא ובהלכה בצורה אינטראקטיבית וחווייתית בבתי הספר על מנת להקנות אהבה וידע בסוגיות הקשורות לדיני ממונות.

הדרך – יצירת סימולציה של הקמת בית דין כיתתי דינמי המשתף את כלל ילדי הכיתה אם כדיינים, אם כבעלי דין או עדים וכן כמסייעים ויועצים לדיינים.

בביה"ד ידונו מקרי אמת [בד"כ] של קונפליקטים, שאלות וסכסוכים ממוניים המיישמים את הסוגיות הנלמדות בכיתה. הלימוד והפעילות הינם בהכוונה ובליווי צמוד של רבני המכון יחד עם הרב המחנך של הכיתה. המכון מעביר לישיבה חוברות לימוד שמרחיבות ומעמיקות את הסוגיות הנלמדות בכיתה (מפרשי התלמוד) ומביא אותם עד לשאלות מעשיות (ספרי שו"ת ופוסקים). לאחר תקופה שהר"מ לומד עם הנערים את הסוגיה – מגיע דיין מהמכון, מצלם ומבצע עם הנערים את סימולציית בית הדין על מקרה שאכן נידון בבית הדין, רק שהפעם הנערים הם הדיינים, העדים, והטוענים, ובכך מיישמים את הנלמד והכל הופך חי ומרתק. לאורך כל הדיון הדיין מהמכון מנחה את התלמידים לעגן את סברותיהם ולנמקם. בנוסף הוא עוזר לדיינים הצעירים להתמודד עם סברות של חברי הכיתה שלא הוזכרו בתלמוד ובפוסקים.

שותפות – אנו שמחים שהישיבה בחרה בתכנית דיינים צעירים להעשיר ולהחיות את לימוד הגמרא, ובטוחים שכולנו נצא נשכרים מלימוד תורה עמוק וחוויתי.